Sztandar

Sztandar wykonany został według projektu nauczycielki plastyki ze Szkoły Podstawowej w Zaczarniu pani Ewy Kuty.

Główny płat sztandaru Szkoły Podstawowej w Zaczarniu  ma kształt kwadratu o wymiarze 100 cm x 100 cm. Tło awersu sztandaru ma kolor ecri. W centralnej części znajduje się portret patronki Szkoły - Marii Konopnickiej wykonany w sepii. Portret pisarki w kapeluszu ukazuje jej lewy profil. Motyw ten został zaczerpnięty z jednego z obrazów znajdujących się z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Pod podobizną patronki znajduje się szarfa, na której widnieje napis: „Polski my naród, polski lud”. Cytat ten, pochodzący z „Roty”, stanowił będzie motto Szkoły Podstawowej w Zaczarniu. Jednocześnie będzie wyznaczał kierunek działalności wychowawczo-edukacyjnej placówki.

Rewers sztandaru jest koloru czerwonego. W centralnej części znajduje się godło państwowe: biały orzeł z rozłożonymi skrzydłami, złotym dziobem i pazurami oraz złotą koroną nad głową zwróconą w prawo. Nad godłem, w kształcie łuku, widnieje napis: „Szkoła Podstawowa”, pod godłem: „im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu”.

Sztandar jest obszyty srebrną taśmą i frędzlami. Drzewiec sztandaru wykonany jest z drewna toczonego, zakończonego metalową głowicą, na która składa sie otwarta księga z szarfą z napisem SP Zaczarnie. Całość  zwieńcza orzeł w złotej koronie.