Dlaczego Maria Konopnicka?

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaczarniu – mgr Bożena Kawa:

„Niewątpliwie Maria Konopnicka stanowi doskonały przykład patriotyzmu, umiłowania dzieci, wrażliwości oraz  troski o losy drugiego człowieka. To ona z miłością pochylała się nad losem polskiego dziecka, pokazywała jak piękna jest nasza Ojczyzna. Pragnęła jej wolności i niepodległości, poszanowania wiary i polskich tradycji, czego najwyższy wyraz dała w Rocie stwierdzeniem: „Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy.”

Wójt Gminy Lisia Góra – inż. Stanisław Wolak:

„Głęboko wierzę, że wychowując naszą młodzież na twórczości Marii Konopnickiej zachowamy w naszych dzieciach wrażliwość na drugiego człowieka, miłość do przyrody i Ojczyzny”

Dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – mgr Paweł Bukowski:

„Działalność Konopnickiej na niwie literackiej dowiodła, że zasługuje dzisiaj na pamięć, a Jej imię wpisane zostało na trwałe w krajobraz polskiej literatury. Poezja Konopnickiej tchnie autentyczną wielkością sztuki, przenika ją głęboki patriotyzm, liryzm, a także prawda i piękno. Twórczość jej zawiera ponadczasowe przesłanie i idee, które nadal wzruszają czytelników i oddziałują na umysły młodego pokolenia.”

Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Małgorzata Tokarz:

„Maria Konopnicka (...) jest nam szczególnie bliska, gdyż w swojej twórczości (...) poruszała problemy wsi i jej mieszkańców, ukazywała piękno ojczystej przyrody, kochała ojczystą ziemię, była gorącą patriotką. My również pragniemy nasze dzieci wychowywać w duchu patriotyzmu, umiłowania wolności i sprawiedliwości.”

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Natalia Niepsuj:

„Maria Konopnicka bardzo kochała dzieci i swoim dorobkiem artystycznym przyczynia się do rozwoju i kształtowania charakterów młodego pokolenia. Dzięki swoim licznym utworom takim jak: „Stefek Burczymucha”, „Nasza szkapa”, „Dym”, „Rota” wnosiła do serc dzieci radość, wiarę, wrażliwość i nadzieję. Uważam, że jest doskonałym wzorem, z którego będziemy mogli czerpać wzorce.”