Podróż do przeszłości - wizyta w Muzeum Wincentego Witosa

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Ciekawa i twórcza lekcja kaligrafii
          „Wspólnie pomóżmy zbudować studnie"

W styczniu kolejna grupa uczniów naszej szkoły udała się do Muzeum im. W. Witosa w Wierzchosławicach. Tym razem byli to najmłodsi – pierwszo- i drugoklasiści wraz ze swoimi opiekunami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach: "Opowieści ze szkolnej ławy", poznając dawną szkołę i zwyczaje w niej panujące. Największym zaskoczeniem i wyzwaniem dla uczniów było pisanie gęsim piórem zgodnie z zasadami kaligrafii. Żadne z dzieci nie robiło tego nigdy wcześniej i żadne nie wyobrażało sobie, że może to być tak trudne. Jednak udało się, a powstałe podczas pisania kleksy nie były powodem smutku, jak to dawniej bywało, lecz były traktowane przez dzieci jako ozdobniki. Bardzo ciekawym punktem zajęć była wizyta w domu Witosa. Tam eksponowane jest autentyczne umeblowanie pokoju wraz z oryginalnymi dokumentami, rzeczami osobistymi i pamiątkami historycznymi. Jest tam paszport dyplomatyczny, legitymacja poselska, kennkarty z czasów wojny czy rękopis wstępu do pamiętników. Ostatnim punktem pobytu w muzeum były zajęcia, w trakcie których uczniowie samodzielnie wykonali ozdobną okładkę pamiętnika, wykorzystując do tego różnorodne materiały przygotowane przez organizatorów.