Ciekawa i twórcza lekcja kaligrafii - warsztaty

edukacyjne klasy V

„Wspólnie pomóżmy zbudować studnie"

Wycieczka do NBP
          Warsztaty „Cybernauci”

Co to jest kaligrafia? Do czego służy gęsie pióro czy lipowy patyczek? Co to jest kałamarz? Tego wszystkiego i wiele więcej nauczyli się uczniowie klasy V podczas wspaniałych warsztatów zorganizowanych w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach w ramach programu Bon Kultury 2017/18.

Celem warsztatów było przybliżenie charakteru szkoły wiejskiej z dawnych lat. Uczniowie wraz z opiekunami panią Moniką Pałucką i Agatą Bazułą mogli zasiąść w starych ławach oraz, przy użyciu gęsich piór i atramentu umieszczonego w kałamarzach, zapoznali się z dawną metodą pięknego pisania i ze sposobem zapisywania osobistych przemyśleń, wspomnień w formie pamiętnikarskiej.

Uczniowie klasy V na początku warsztatów zostali wprowadzeni w tematykę szkolnictwa w Polsce z przełomu XIX i XX wieku poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej oraz zdjęć z tego okresu. W dalszej części programu w gabinecie trzykrotnego premiera Wincentego Witosa mieli okazję odszukać jego rękopisy. Kolejnym etapem warsztatów po krótkiej przerwie były zajęcia artystyczne, podczas których uczniowie tworzyli ozdobną okładkę pamiętnika, wykorzystując technikę kolażu. Zajęcia zakończyły się wspólnym rozwiązywaniem rebusów i zgadywanek oraz porównaniem szkoły dawniej i dziś.

Uczniowie na pewno na długo zapamiętają tę nietypową, twórczą lekcję kaligrafii. Bardzo miłą niespodzianką dla uczestników zajęć było również to, że mogli zabrać ze sobą swoje kreatywne prace w postaci kolorowych pamiętników, by pochwalić się domownikom.