15 grudnia 2017 r.

Klasa VI w Muzeum Wincentego Witosa

Zabawa i rywalizacja podczas „Nocy w szkole”

Klasy pierwsze na koncercie Majki Jeżowskiej
          Wycieczka do Warszawy ..."

W piątkowy poranek szóstoklasiści pod opieką A. Bazuły i D. Augustyna opuścili szkolne mury, aby spędzić dzień w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i uczestniczyć w kolejnej edycji zajęć edukacyjnych w ramach BONU KULTURY 2017/18 – warsztatach muzealnych „Wspomnienia ze szkolnej ławy”. Dzięki temu spotkaniu przenieśli się do czasów młodości Wincentego Witosa i na niecodziennej lekcji historii poznawali zasady funkcjonowania szkoły przełomu XIX i XX w. Z ciekawością słuchali wykładu o tym, jak wyglądał dawniej budynek szkolny, jak długo trwała edukacja, jakich przedmiotów uczyły się dzieci. Wielką atrakcją dla współczesnych uczniów okazała się nauka kaligrafii. Siedząc w ławkach, które posiadają kałamarz, trzymając w ręku gęsie pióro, każdy miał okazję spróbować nauki ozdobnego pisania. Uczniowie przekonali się, że sztuka starannego i estetycznego pisma to także kształtowanie własnego charakteru i cierpliwości. Na zakończenie warsztatów z kaligrafii, które były wspaniałym uzupełnieniem listopadowej lekcji bibliotecznej „Książka dawniej i dziś”, uczniowie zwiedzili rodzinny dom Witosa i oglądali z zachwytem zachowane rękopisy, listy, notatki. Po krótkiej przerwie na świeżym powietrzu na uczestników wycieczki czekała jeszcze jedna niespodzianka – zajęcia plastyczne, na których stworzyli pamiętniki do starannego (i być może artystycznego) zapisywania swoich notatek.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Wincentego Witosa za wspaniale spędzony dzień, który z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.