29 listopada – 01 grudnia 2017 r.

Wycieczka do Warszawy

Jubileusz 60-lecia Muzeum ...

Zakończenie akcji "Paczka na Kresy"
          Konkurs plastyczny "Mój ulubiony ..."

Na wycieczkę do stolicy Polski wybrali się uczniowie klasy VII. W wycieczce gościnnie brało udział również 5 uczniów II klasy gimnazjum. Tym razem celem wyjazdu było poznanie wspaniałego dziedzictwa historycznego pozostawionego przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, oraz zwiedzenie współczesnych miejsc charakterystycznych dla Warszawy.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedzano Łazienki z Pałacem na Wodzie i Pałacykiem Myśliwskim. Wiele wrażeń wywołała również lekcja muzealna w Pałacu w Wilanowie. Późnym popołudniem uczniowie udali się na Stadion Narodowy, gdzie z przewodnikiem przeszli trasą „Poczuj się jak VIP”. W kolejnym dniu wycieczki zwiedzano Zamek Królewski. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły bogato zdobione wnętrza, kolekcje rzeźby, malarstwa, a wśród nich bezcenne dzieła Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”. Uczniowie poznali wstrząsającą historię zamku z czasów II wojny światowej: bohaterstwo warszawiaków związane z ratowaniem zbiorów, totalne zniszczenie budowli przez Niemców, heroiczną odbudowę i mozolne odtworzenie najmniejszych detali architektonicznych z zachowanych fragmentów i zdjęć. Zgromadzona w zamku kolekcja obrazów Canaletta przypomina świetność dawnej Warszawy, dzięki tym obrazom można było odbudować z ruin inne budowle. Na koniec pobytu w Zamku Królewskim młodzież mogła uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym, jakim były „Targi książki historycznej”. Ten pełen wrażeń dzień zakończył seans filmowy; w Multikinie Złote Tarasy obejrzeli „Listy do M 3”. W trzecim dniu wycieczki młodzież zwiedzała Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

Ostatnim punktem wyjazdu był pobyt na lodowisku oraz Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Grażyna Uchwat